مقالات

Untitled

مراقبت از حیوانات خانگی در فصل زمستان

مراقبت از حیوانات خانگی در فصل زمستان

فصل زمستان است و بسیاری از ما نگران حیوانات خانگی خود هستیم و دوست داریم که بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم که آنها این روزهای سرد را  به خوبی پشت سر بگذارند.در این مطلب ما به چند نکته مهم و اساسی پیرامون مراقبت و حفاظت از حیوانات در فصل زمستان اشاره کرده ایم با ما همراه باشید.

رژیم غذایی

غذای حیوانات خانگی در ماه های سرد سال، باید بیشتر از چربی، سرشار از انرژی باشد. مراقبت از وزن حیوانات در ماههای سرد سال، مسئله با اهمیتی است و هرگز نباید وزن حیوانات را در طول فصل زمستان بالا برد.همچنین برنامه غذایی آنها باید به گونه ای باشد که آنها بتوانند شرایط بدنی خود را به بهترین شکل حفظ کنند. نکته قابل اهمیت در رژیم غذایی حیوانات خانگی، در فصول سرد سال، تامین آب کافی برای آن هاست، چرا که حیوانات خانگی برای گرم نگه داشتن خود در فصل زمستان انرژی بیشتری می سوزانند و همین مسئله اهمیت تامین آب مورد نیاز آنها را نشان می دهد.دانستن این مهم نیز لازم است که غذای هر حیوان خانگی با توجه به نوع و نژاد آن متفاوت است و برای انتخاب بهترین خوراک و کامل ترین رژیم غذاییباید با یک دامپزشک مشورت کرد.

ورزش و تحرک

همانطور که همه می دانیم، سخت ترین کار در فصل زمستان ، بیرون رفتن با حیوان و مواجه شدن با سرمای هوا است. باید توجه داشت که هر چند این کار بسیارسخت است اما از آنجا که سگ ها برای حفظ سلامت ذهنی و جسمی شان همیشه به ورزش و تحرک نیاز دارند، نمی توان ازاین کار چشم پوشی کرد، پس بهتر است یک لباس گرم بپوشید و دل به سرما بزنید و سگتان را برای حفظ سلامتی اش بیرون ببرید.

سرپناهی گرم

اگر از حیوان خود در فضای بیرون از خانه نگهداری می کنید، مهم ترین نکته در فصل زمستان این است که او شب ها جای خواب گرم و مناسبی داشته باشد.چراکه سگ ها و گربه هایی که لاغر هستند، موی کوتاهی دارند و  لباسی برای محافظت از سرما بر تن ندارند، در برابر باد و باران و سرما ضعیف هستند و این حیوانات به جای خواب مجهزی نیاز دارند تا بدنشان در تماس با زمین سرد قرار نگیرد. اگر حیوان خانگیتان جای گرم و نرمی برای خوابیدن ندارد پیشنهاد ما این است که به یک پت شاپ سری بزنید و خانه ای مناسب برای او تهیه کنید، همچنین یادآوری این نکته ضروری است که خانه حیوان خود را باید در جایی قرار دهید که در مسیر باد نباشد.

تمیز کردن و رسیدگی به حیوان

از آنجا که پوشش بدن حیوانات خانگی در فصل زمستان برای آنها نقش یه عایق را دارد، وظیفه ما بعنوان صاحب یک حیوان خانگی این است که از پوشش بدنی او در بهترین حالت ممکن نگهداری کنیم. بد نیست بدانید که نژادهای مو کوتاه که پوشش بدنی کمی دارند و موهای آنها مانند عایق عمل نمیکند، نیاز به پوشش محافظ اضافه دارند و در مقابل نژادهای موبلند در برابر گرما ایزوله هستند، البته صاحبان آنها باید مراقب باشند که موهای آنها نریخته باشد و هوا ازآن عبور نکند. در ارتباط با استحمام حیوانات خانگی در فصول سرد سال باید گفت که در زمستان هم باید حیوان خانگی را حمام برد اما نباید دفعات آن زیاد باشد، البته حمام کردن در این فصول مراقبات خاصی دارد و باید سعی کرد که آنها را در روزی حمام برد که هوا کمی گرمتر است، آنها را به خوبی خشک کرد و در معرض وسایل گرمایشی قرار داد.در ادامه باید این نکته را یادآور شد که مراقبت از پای حیوانات خانگی در این فصول مسئله با اهمیتی است و پیشنهاد می شود که بعد از قدم زدن بیرون از خانه حتماً پای حیوان را بررسی کنید زیرا زمین سرد و مرطوب می تواند باعث ترک خوردن یا قرمز شدن بین انگشتان حیوان شما شود.

علت چنگ و گاز گرفتن گربه من

صلاً برایمان جالب نیست که وقتی از سر کار به خانه برمی گردیم یاروی کاناپه با آرامش نشسته ایم با پریدن گربه و چنگ و گاز او مواجه شویم.هم از چنگ و گاز گربه در حال درد کشیدن هستیم هم عاشق اوهستیم و نمی دانیم که چطور به این خشونت واکنش نشان دهیم،هر چند که اولین واکنش ما معمولاً جیغ کشیدن است.

چرا گربه من نسبت به انسان خشن است؟

علت های متعددی وجود دارد که گربه با انسان خشن رفتار می کند. قبل از هر چیز باید گفت که بچه گربه ای که مادرش هنوز او را کاملاً از شیر نگرفته است از نظر احساسی بسیار شکننده تر و حساس تر است، آستانه تحمل او بسیار محدود است. از شیر گرفتن کامل بچه گربه به بچه گربه اجازه می دهد تا بتواند شدت گاز و چنگ را کنترل نماید.اگر برای بچه گربه هایی که کاملاً از شیر گرفته نشده اند، با  دست با آنها بازی کنیم، احتمال اینکه گاز و چنگ بگیرند خیلی زیاد است. حتی اگر بچه گربه کاملاً هم از شیر گرفته شده باشد ممکن است عادت های بدی را از طریق بازی به دست بیاورد.